تعمیرات هارد اینترنال باید توسط افراد متخصص و حرفه ای صورت گیرد و نباید در صورتی که تخصصی در انجام این کار نداریم برای تعمیر آن اقدام کنیم.

هارد به دو دسته تقسیم می شود اعم از: هارد اینترنال و هارد اکسترنال. در واقع هارد اینترنال همان هارد کامپیوتر و یا لپ تاپ است که در داخل آن تعبیه می شود در حالی که هارد اکسترنال یک هارد بیرونی است و در بیرون سیستم قرار دارد و  می توان آن را به راحتی جا به جا کرد و به هر به چندین سیستم به صورت غیر همزمان متصل کرد.

اما با وجود اینکه استفاده از هارد اکسترنال بسیار راحت تر صورت می گیرد و قابل جا به جایی است، باز هم استفاده از هارد اینترنال مناسب تر است زیرا سرعت انتقال اطلاعات در این هارد بیشتر است.

تعمیرات هارد اینترنال

در صورت بروز هر گونه مشکل در هارد اینترنال باید برای بررسی مشکل و تعمیر هارد اقدام شود.

به صورت کلی دلایلی که باعث خراب شدن و بروز مشکل احتمالی در هارد اینترنال می شوند، از قبیل زیر هستند:

  • بروز نوسان در جریان برق ک باعث ایجاد شک الکتریکی به برد می شود و در صورتی که این مساله بارها تکرار شود، ممکن است که هارد سیستم آسیب ببیند و حتی بسوزد
  • عدم استفاده از رابط های مناسب و سه راهی های محافظ که باعث ایجاد اتصالی و سوختن برد می شوند
  • داغ شدن و افزایش حرارت در در سیستم به دلیل عدم کارکرد درست هارد نیز از عواملی است که تعمیرات هارد در ولیعصر را در پی دارد
  • در صورتی که هارد ضربه بخورد و یا با آب تماس پیدا کند نیز آسیب می بیند
  • با استفاده بیش از هد و طولانی مدت از هارد نیز به مرور زمان هارد سلامتی خود را از دست می دهد و ممکن است که از کار بیفتد
  • در صورتی که سیم برق به درستی به هارد متصل نشود نیز امکان سوختن برد وجود دارد

بدسکتور هارد چیست؟

سکتور کوچک ترین واحد حافظه است که معادل 512 بایت است و اگر سکتور هر گونه مشکلی پیدا کرده باشد، هیچ گونه عکس العملی به خواندن و نوشتن اطلاعات نشان نمی دهد که این حالت ایجاد شده در سکتور را بدسکتور می گویند.

بدسکتور به دو حالت تقسیم می شود که عبارت از:

بدسکتور منطقی

اگر بخشی از هارد به وظیفه خود به درستی عمل نکند، به این حالت بد سکتور منطقی می گویند که در این حالت ممکن است که هارد متوجه این شود که محتوای داخل سکتور با قالب ecc مطابقت نداشته باشد.

در نتیجه در چنین حالتی هارد سکتور را به عنوان یک بد سکتور می شناسد و وجود برخی از بدافزار ها و ویروس ها می تواند به این موضوع دامن بزند. در چنین شرایطی باید تعمیرات هارد اینترنال انجام گیرد که فراموش نکنید تا انجام این کار را به دست افراد کار بلد بسپارید.

بدسکتور فیزیکی

بدسکتور فیزیکی نیز زمانی ایجاد می شود که هارد ضربه دیده باشد و یا تحت تماس با آب قرار گرفته باشد. این مشکل همان طور که از نامش مشخص است، به قسمت های فیزیکی هارد ارتباط دارد و یکی از بدترین مشکلاتی است که ممکن است برای هارد به وجود آید.

در صورت بروز این مشکل امکان خرابی و از بین رفتن اطلاعات موجود در هارد وجود دارد و در نتیجه در این خصوص نیز باید برای تعمیرات هارد اینترنال و بازیابی اطلاعات هارد دیسک اقدام گردد تا مشکل ایجاد شده در صورت امکان رفع شود.

تعمیرات هارد اینترنال

ایجاد خرابی در هد هارد

هد تعبیه شده در هارد از جمله حساس ترین و ظریف ترین بخش های هارد است که تعمیرات مربوط به این بخش بسیار حساس و پیچیده است و باید با ظرافت خاصی صورت گیرد تا به هد آسیبی وارد نشود.

هارد دیسک های مدرن معمولا از هد های مقاوم ابر مغناطیسی استفاده می کنند که این هد ها بر روی اسلایدر قرار گرفته اند و به بازوی متحرک متصل می شوند. هد بر روی سطح پلتر سر می خورد و هیچ گونه تماسی با پلتر ندارد، بلکه اطلاعات آن به صورت سیگنال های مغناطیسی اطلاعات را منتقل می کنند.

حال در صورتی که کوچک ترین ذره ای به پلتر هارد ضربه وارد کند، باعث از بین رفتن کامل اطلاعات می شود و حتی ممکن است که در تعمیر هارد نیز مشکل ایجاد کند.

چرا مراجعه به مراکز معتبر برای تعمیرات هارد اینترنال مهم است؟

دلایل متعددی برای مراجعه کردن به مراکز معتبر، حرفه ای و امانت دار وجود دارد و انجام این کار را توصیه می کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • هارد اینترنال یک قطعه مهم و حساس در کامپیوتر است که باید با دقت مورد تعمیر قرار بگیرد.
  • از آنجایی که هارد یک قطعه پیچیده است، برای تعمیر آن باید از متخصص کمک گرفته شود تا این پیچیدگی ها و بافت های هارد را بشناسد و بدون اینکه به آن آسیب بیشتری وارد کند، بتواند به تعمیر آن بپردازد.
  • اطلاعاتی که در هارد کامپیوتر وجود دارند، معمولا اطلاعاتی خصوصی و شخصی هستند که افراد دوست ندارند این اطلاعات در دسترس هر کسی قرار بگیرد. از این رو باید متخصصی که برای تعمیر هارد انتخاب می کنیم شخصی امین باشد تا از اطلاعات موجود در هارد استفاده سو نکند و به اطلاعات خصوصی مردم نفوذ نکند.
  • مورد اطمینان بودن متخصص برای انجام این کار از نظر میزان هزینه نیز مهم است، زیرا برخی از افراد مشکلی که در هارد به وجود امده است را عمدا بزرگ تر از آن جلوه می دهند تا هزینه بیشتری را برای تعمیر هارد دریافت کنند.

هزینه تعمیرات هارد اینترنال

هزینه ای که برای ریکاوری اطلاعات هارد و  تعمیر هارد اینترنال مورد نیاز است را نمی توان بدین شکل تعیین کرد زیرا این هزینه متاثر از عوامل مختلفی است. به عنوان مثال: برای اطلاع یافتن از هزینه تعمیرات هارد اینترنال و تعمیرات هارد اکسترنال باید در ابتدا هارد توسط متخصص مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود که مشکل به وجود آمده در هارد چیست و  برای رفع مشکل چه اموری باید صورت گیرد.

هر چه مشکل به وجود آمده در هارد، خرابی قطعه و تعمیر آن پیچیده تر باشد، مسلما هزینه تعمیر آن نیز بیشتر خواهد شد.

پس در نتیجه برای این که از پرداخت هر گونه هزینه در خصوص تعمیرات هارد کامپیوتر جلوگیری کنید، سعی داشته باشید تا از هارد کامپیوتر و لپ تاپ خود به خوبی مراقبت کنید تا هارد دچار خرابی و مشکل نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.