تعمیرات نرم افزار کامپیوتر مساله ای است که هر کاربر کامپیوتری با آن مواجه می شود.

به تمامی برنامه های موجود بر روی کامپیوتر نرم افزار می گویند که تمامی اموری که کاربر به وسیله سیستم انجام می دهد را در بر می گیرد. نرم افزار ها به دو دسته سیستمی و کاربردی تقسیم می شوند.

نرم افزار های کاربردی به نرم افزار هایی گفته می شود که توسط کاربر مورد استفاده قرار می گیرند و نرم افزار های سیستمی، مدیریت رایانه را بر عهده دارند. مهم ترین نرم افزار سیستمی را می توان سیستم عامل معرفی کرد.

 

1- نصب انواع سیستم عامل ( انواع ویندوز Linux – Ubuntu  و غیره )

2- نصب انواع نرم افزارهای کاربردی و تخصصی

(Office  و آنتی ویروس اورجینال و Pdf Reder  و غیره)

3- نصب داریوهای سخت افزار

(گرافیک – کارت صدا – کارت شبکه و غیره )​

 

تعمیرات نرم افزار کامپیوتر مساله ای است که هر کاربر کامپیوتری با آن مواجه می شود.

به تمامی برنامه های موجود بر روی کامپیوتر نرم افزار می گویند که تمامی اموری که کاربر به وسیله سیستم انجام می دهد را در بر می گیرد. نرم افزار ها به دو دسته سیستمی و کاربردی تقسیم می شوند.

نرم افزار های کاربردی به نرم افزار هایی گفته می شود که توسط کاربر مورد استفاده قرار می گیرند و نرم افزار های سیستمی، مدیریت رایانه را بر عهده دارند. مهم ترین نرم افزار سیستمی را می توان سیستم عامل معرفی کرد.

تعمیرات نرم افزار کامپیوتر شامل چه مواردی می شود؟

از جمله مسائل و مشکلات نرم افزار کامپیوتر که قابل هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع مشکل کندی سرعت کامپیوتر در قسمت مربوط به تعمیرات نرم افزار
 • رفع مشکلات و خطاهای ویندوز
 • حل کردن مشکلاتی که در ارتباط با ویروس ها باشد
 • آپدیت آنتی ویروس
 • نصب کردن انواع بازی ها، درایو ها و نرم افزار ها
 • رفع مشکل مربوط به هنگ کردن کامپیوتر
 • تعمیر مشکل خاموش و روشن شدن کامپیوتر
 • رفع مشکلات خاموشی ناگهانی سیستم
 • رفع مشکلاتی که مربوط به عدم سازگاری برنامه ها در نسخه های ویندوز باشد
 • کار کردن بر روی تمامی سیستم هایی که مبتنی بر ویندوز هستند
 • دانلود کردن و یا نصب و آپدیت درایو های مورد نیاز
 • رفع کردن تمامی خطاها و مشکلاتی که در نصب تمامی نرم افزار ها به وجود می آید
 • بر طرف کردن مشکلات مربوط به شبکه و اینترنت

تمامی این خدمات توسط مراکز خدماتی کامپیوتری قابل انجام هستند و در صورتی که هر گونه مشکل نرم افزار در سیستم شما به وجود آید می توانید با مراجعه به این مراکز خدماتی مشکلات ایجاد شده را رفع کنید.

تعمیرات نرم افزار کامپیوتر چگونه باید انجام شود؟

تمامی مشکلاتی که در نرم افزار های کامپیوتر به وجود می آیند ساده نیستند و برخی از آنها از پیچیدگی خاصی برخوردار می باشند. از این رو تعمیر برخی از مشکلات نرم افزار از عهده افراد عادی خارج است و بهتر است که انجام این تعمیرات به دست افراد کاربلد و ماهر در این زمینه سپرده شود.

در صورتی که برای تعمیر مشکلات پیچیده نرم افزار خودتان اقدام کنید، ممکن است که علاوه بر تعمیر سیستم، باعث بروز ایرادات دیگری نیز در سیستم خود بشوید و هزینه ای را برای خود ایجاد کنید. پس با این وجود حتما از کمک متخصصان در این حوزه بهره مند شوید.

 

تعمیرات نرم افزار کامپیوتر

 

آیا امکان تعمیرات نرم افزار کامپیوتر در محل وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوشبختانه امروزه بسیاری از مراکز خدماتی کامپیوتری، امکان تعمیر کامپیوتر در محل را نیز به مشتری ارائه می دهند که در این خصوص متخصصان این مجموعه ها به محل مورد نظر شما فرستاده می شود تا عیب و ایراد به وجود امده در سیستم را شناسایی کند و برای برطرف کردن آن اقدام نماید.

با تعمیرات نرم افزار کامپیوتر در محل می توان از مزایای زیادی برخوردار شد که این مزایا عبارتند از:

 • انجام تعمیرات با سرعت بالا
 • عدم نیاز به صرف هزینه و وقت برای انتقال کامپیوتر به مراکز خدماتی کامپیوتری
 • تعمیر کامپیوتر در جلوی چشم شما که این موضوع باعث ایجاد اعتماد بیشتر در مشتری می شود.
 • امکان تعمیر چند کامپیوتر به صورت یکجا که این مساله برای سازمان ها و شرکت ها که دارای تعداد زیادی کامپیوتر هستند، حائز اهمیت می باشد.

 

هزینه تعمیرات نرم افزار کامپیوتر چه قدر است؟

هزینه ای که به تعمیرات نرم افزار کامپیوتر تعلق می گیرد، متفاوت است و بستگی به موارد خاصی دارد که برای تعیین شدن میزان هزینه باید این عوامل مشخص شوند.

از جمله عواملی که در هزینه تاثیر می گذارند، عبارتند از:

 • نوع مشکل نرم افزار موجود
 • تعداد سیستم هایی که دچار مشکلات نرم افزار هستند
 • نرخ و قیمت هایی تعیین شده توسط مرکز خدماتی مورد نظر
 • نصب ویندوز و یا آنتی ویروس به صورت اورجینال و یا به صورت متفرقه
 • و…

مشکلات نرم افزار شایع در کامپیوتر ها:

بروز مشکل در ویندوز

سیستم ها بر اثر عوامل مختلفی مانند: ویروسی شدن سیستم و یا آپدیت نشدن ممکن است که دچار مشکل شوند که این مساله از شایع ترین مشکلاتی است که در سیستم عامل ها پدید می آید.

در بیشتر مواقع برای رفع مشکلات پدید آمده در ویندوز نیاز به تعویض ویندوز است که انجام این کار باید با تخصص کافی و مهارت انجام شود. زیرا در صورتی که شخص برای انجام این کار تخصص کافی نداشته باشد، ممکن است که اطلاعات موجود بر روی کامپیوتر در حین تعویض ویندوز پاک شوند.

عواملی که نشان دهنده بروز مشکل در ویندوز هستند را می توان restart شدن سیستم به صورت خود به خود و یا کم شدن سرعت کامپیوتر در نظر گرفت.

از بین رفتن اطلاعات موجود بر روی کامپیوتر

گاهی اوقات به دلایلی مختلفی ممکن است که اطلاعات موجود بر روی سیستم پاک شوند و در صورتی که اطلاعات مورد نظر برای فرد حائز اهمیت باشد باید به ریکاوری اطلاعات پرداخت تا بدین وسیله بتوان بخشی از اطلاعات از بین رفته را بازگرداند.

به کمک شیوه ریکاوری اطلاعات می توان تا بخشی از اطلاعات موجود بر روی سیستم را بازیابی کرد اما امکان بازیابی همه اطلاعات معمولا وجود ندارد. در نتیجه برای اینکه از این مسائل و مشکلات جلوگیری کنید، بهتر است که همیشه از سیستم خود backup داشته باشید.

با تهیه نسخه backup از سیستم خود، در صورتی که سیستم شما دچار مشکل شود و اطلاعات آن از بین برود، می توانید تمامی اطلاعات را به سیستم خود بازگردانید.

ویروسی شدن کامپیوتر

ویروس های کامپیوتری از طریقه های مختلفی مانند: استفاده از فلش آلوده به ویروس و یا بر اثر اتصال به اینترنت وارد کامپیوتر ها می شوند و باعث بروز مشکلاتی در سیستم می گردند.

برای اینکه از تعمیرات نرم افزار کامپیوتر در این خصوص بی نیاز شوید، بهتر است که یک آنتی ویروس حرفه ای بر روی سیستم خود داشته باشید تا در چنین مواقعی از ورود ویروس به سیستم شما جلوگیری شود.

اما در صورتی که سیستم دچار ویروس شود و مشکلاتی در سیستم به وجود آید باید از متخصص های کامپیوتری برای تعمیر کامپیوتر خود کمک بگیرید تا این مشکل شایع که در بسیاری از سیستم ها به وجود می آید را برطرف کنید.